نمک چیست؟

 

سدیم کلرید ترکیبی سفید رنگ با فرمول شیمیایی NaCl است ودر فارسی نمک و درانگلیسی salt نامیده میشود. نمک طعام اغلب به عنوان چاشنی و طعم‌دهنده از قرن‌ها پیش در آشپزی و تولید مواد غذایی به کار می‌رود. در نگهداری مواد غذایی مانند تهیه رب و ترشی یا ماهی و گوشت نمک سود مصرف شده است، همچنین به دلیل تأثیر آن در جلوگیری از رشد ریزجانداران در نگهداری مواد غذایی مانند تهیه رب و ترشی یا ماهی و گوشت نمک سود مصرف شده است. منبع اصلی تهیه سدیم کلرید معادن نمک می‌باشند، ولی از آب‌های شور مثل دریا ها و دریاچه های آب شور نیز قابل استحصال است.

مشخصات شیمیایی نمک

فرمول: NaCl
جرم مولی: ۵۸٫۴۴ گرم بر مول
چگالی: ۲٫۱۶ گرم بر سانتی‌متر مکعب
نقطه ذوب: ۸۰۱ ‪°C
دمای ذوب: 801 °C
انحلال‌پذیری در آب: 35.9 g/100 mL) 25 °C)

انواع نمک

  • نمک خوراکی(طعام) یددار
  • نمک صنعتی

کاربرد نمک در صنعت

نمک صنعتی و معدنی در صنایعی همچون تصفیه آب و فاضلاب, دباغی پوست, اسید سازی, تولید مواد بهداشتی و شوینده و بسیاری از صنایع دیگر استفاده می‌شود.

در صنعت نفت از نمک برای افزایش تراکم گل و خاک استفاده می شود که باعث ایجاد دکل حفاری ایمن تر و کارآمدتر می شود. اگرچه نمک زیادی در حفاری های ساحلی مورد استفاده قرار نمی گیرد، برای تسهیل حفاری در زمین مقدار زیادی نمک لازم است. شرکت های داروسازی همچنین در فرآیند ساخت کپسول و همچنین تولید محلول های نمکی که کاربردهای ثانویه گسترده ای دارند، از نمک استفاده می کنند. محلولهای شور نه تنها برای محلول تماسی، بلکه کاربرد های دیگری نیز دارند.

 مصرف نمک توسط شرکتهای پزشکی و دارویی درصد زیادی از کل نمک صنعتی ملی را تشکیل می دهد.

البته، بیشتر نمک صنعتی جهان برای ریختن در جاده ها و ایجاد سطح رانندگی ایمن تراستفاده می شود و نه تنها برای مردم بلکه برای مصارف دولتی نیز استفاده می شود. شصت تا هشتاد درصد از نمک در جهان معدنی برای بهبود ایمنی در حمل و نقل عمومی در یک ظرفیت یا ظرفیت دیگر استفاده می شود، اما معمولاً برای کاهش نقطه انجماد برف و یخ استفاده می شود.

نمک اغلب در جاده ها قبل از هوای مه گرفته پخش می شود و به یک لایه سطحی از آب نمک امکان محافظت بیشتر در برابر یخ زدگی را می دهد.

نمک یک عنصر حیاتی  است که در بسیاری از فرایندهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. بیش از نیمی از کل محصولات شیمیایی در مرحله ای از تولید خود به نمک تکیه می کنند. نمک در ساخت شیشه، کاغذ، پلاستیک، لاستیک، منسوجات، رنگها، چرم، آرایشی و دارویی استفاده می شود.